|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Suitable for: | Hotel, Home, Salon, Travel |
| Type: | Electric |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
6-in-1 1200 Watt 110000 Rpm High-speed Multifunctional Hair Dryer, Curler+ Straightener Brush+curler Brush+hair Dryer
| Model No. | F8118 |
| Product name | 6 in 1 BLDC hot air hair blow dryer |
| Heating element | Heating filament |
| Adjusted temperature |
Brush:160ºC-180ºC-200ºC |
| Highest temperature | 200ºC/220ºC |
| Voltage | 100V or 240V 50/60Hz |
| Cable | 2.5 or 2.0 meters ,customized long swivel cord |
| Plug type | US EU AU Japanese Korean UK etc. |
Multi-Role Hair Styler
Combination of drying, curling, brush andstraightening hair allows you to experience allkinds of beauty.
High Rotation SpeedBLDC motor 110.000 RPM
Dry your hair quickly and get desired hairstyle
For All Hair Type
Powerful, fast-drying hair dryer, multi-role.straightening, waving and curling.3-temperature adjuster,3-speed wind adjuster

Our service:
1.Our 90% products are patented
2.We are familiar with the processes of various countries safety approval, save your valuable time.
3.We provide various fashion style hair salon products for you.
4. We always try our best to fit customers needs, Like, packaging , products material colour and other detail we can do as our customers reuquest.
5.We accept many kinds of payment like TT,LC,paypal etc.
6.We gareentee our products quality.
7.Excellent technology and technicians ( we have been in this field for 14 years)
8.We provide you products with good quality and reasonable price.
a.We have the independent lab to do the quality test, we also have a strick quality control department, this makes we have a very top quality products
b.For the proven technique and perfect production equipment we reduce the producing cost so our price
is very cheap)
FAQ
1. Whats your main products ?
Hair straightener, hair curler, hair comb,hair beauty equipment holder etc.
2.Whats your MOQ ?
Normally our MOQ is 1000pcs, if you have a trial order, we can provide as you request.
3. Do you accept custom made ?
Yes we do. Like logo, cord length, plug, voltage,your request temperature etc, we can do it as you want.
4. How do you ganreente your products quality.
We have a lab to do the quality test, to ganreente our quality. Normally we have one year warranty.
5. Whats your payment term
TT, LC, western uion, paypal etc.
6. which approval have you passed ?
We have ETL, CETL, PSE, SAA, SASO, BS, CB, KC, CE certification.
7.Which country have you sold before
Well selling in Korea, Janpan, USA, Europea and many other country
8.What's your quotation based on
FOB shenzhen, CFR & CIF.
certification

Warranty
Guarantee scope: during the guarantee/ warranty period, only manufacturer's defects will be covered.
The warranty does not cover the following:
1. Misuse that results in malfunction or damage.
2. Operator error that results in malfunction or damage ( such as dropping the product. Water damage. Unauthorized attempted repair, etc.)
3.Natural disasters or acts of God that result in malfunction or damage.
4. Plugging product into outlets with incorrect Voltage that results in malfunction or damage.
Color
Red black or the color you request, Request color need provide color code for us.
The related key words to find us.
1. Wide plate hair straightener
2. Wide plate ceramic hair straightener
3.Wide plate Flat iron
4. Wide plate Ceramic Flat iron
5. Negative hair straightener
6. Negative Flat iron
Packaging

| Selling Units: | Multiple of 1000 |
| Package size per batch: | 46X35X30 cm |
| Gross weight per batch: | 15.0 KG |
| Package Type: | Package: graphic carton or gift box ( one bag + one carton box) the box we can custom made according customers request. |


Company profile:
Established in the year 2000, Dongguan Bidisco Electric Co. LLC is located on the east side of the tecological garden of Dongguan City which is known as the" factory capital of the world." Through the international quality control system of ISO 9001 and audited by third-parties such as ITS, BV, TUV, and SGS Bidisco is focused on R & D, production and sales in hair beauty equipment such as hair straighteners, hair curlers, and hair dryers. Our annual yield is over 2,000,000 units. Our products have earned certificates from different countries: ETL, CETL, PSE, SAA, SASO, BS, CB, KC, CE, and ROHS. Our products are very popular in the USA, Europe, Korea and Japan.
For more than 13 years we have been dedicated in producing the best quality products. Bidisco employs more than 350 employees and has 12 production lines. Bidisco has an independent laboratory, R & D department, 3D model printers and owns 27 product patents.